Skocz do zawartości

Tu polskie radio...


danieloff

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, taka oto ciekawostka wyszła z ziemi w sobotę: prawdopodobnie okupacyjna skrytka, a w niej polskie przedwojenne radioodbiorniki DETEFON, tzw. radia kryształkowe. Produkowane od 1929 do 1939 r., podczas okupacji ich posiadanie było zabronione. Ktoś zamiast oddać Niemcom zadołował radyjka na piaskowej górce. Łącznie wyszło 4 sztuki, ale kompletów słuchawek jast dla 5, więc muszę jeszcze jednego doszukać w dołku. Oprócz DETEFONÓW było jeszcze coś na kształt radia samoróbki albo dodatkowego głośnika, podłączanego w gniazdo słuchawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak te radia wyglądały w czasach swojej świetności.

Info ze strony: http://historiaradia.neostrada.pl:

Detefon zbudowany na potrzeby akcji powszechnej radiofonizacji Polski przez inż. Wilhelma Rotkiewicza przy współudziale inż. Czesława Rajskiego. Projekt plastyczny wykonał artysta plastyk Poliński. Produkowany od 1930 roku najpierw w Państwowych Zakładach Łączności (do 1932) następnie od 1933-39 w Państwowych Zakładach Tele i Radiotechnicznych. Do 1939 roku wykonano około 500 000 tyś egzemplarzy. Po wojnie około 1946 roku na tych samych formach zaczęto produkcję odbiornika w Krakowie. Trwała do pierwszej polowy lat 50-tych .
W celu uzyskania dobrego odbioru i dalekiego zasięgu w tak prosty sposób skonstruowanych odbiornikach zbudowano w 1931 roku maszt w Raszynie - jeden z najsilniejszych w ówczesnej Europie (120 kW). Odbiornik wymagał zainstalowania 30 - 50 metrowej anteny oraz dobrego uziemienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie